Exotický poklad na Slovensku: Pestovať šafran sa dá aj u nás
Veles Farming prináša na Slovensko jedinečnú prax pestovania šafranu, ktorá začala už v Holandsku. V krátkom rozhovore nám predstavili svoje začiatky, výzvy spojené s pestovaním tejto citlivej plodiny v kontrolovaných podmienkach a plány pre budúci rozvoj. Prečítajte si aj vy o ich inovatívnom prístupe a cieľoch.
Čo si myslíte o projekte „Vyrobené na Slovensku“?
Sme veľmi radi, že je tu takáto iniciatíva, ktorá pomáha rozbiehajúcim sa alebo menším podnikom, ale aj slovenským podnikom všeobecne, ukázať sa. Buď u nás na trhu, alebo v zahraničí. „Vyrobené na Slovensku“ ponúka akoby unikátnu možnosť – video plus PR, ktorú sme ešte nevideli, a myslím si, že je pre firmy nápomocná. Ukazuje ich a reprezentuje buď u nás, alebo v zahraničí.
Ako ste prišli na myšlienku pestovať šafran na Slovensku?
S týmto projektom sme začali v Holandsku. Tam sme pestovali listovú zeleninu, bylinky a mikrobylinky, ktoré sme predávali do reštaurácií. Prišiel však COVID, takže celý tento biznis padol. V tom momente sme prišli na Slovensko a chceli sme nájsť niečo s vyššou pridanou hodnotou ako obyčajná listová zelenina a bylinky. Preto sme experimentovali s rôznymi rastlinami, ako je papája, vanilka, čučoriedky, a tak sme narazili aj na šafran. Robili sme rôzne experimenty a potom sme prišli na spôsob, ako to pestovať lepšie, kvalitnejšie a efektívnejšie.
Aké sú hlavné výzvy pri pestovaní šafranu v našich klimatických podmienkach?
Tým, že máme kontrolované prostredie, nás klimatické podmienky až tak veľmi neovplyvňujú. Vonkajších farmárov by, samozrejme, ovplyvňovali v tom, že sú teraz veľké suchá a vysoké teploty, a to šafranu veľmi škodí. Šafran je plodina, ktorá je veľmi citlivá na prostredie, takže udržovať prostredie v tých najlepších hodnotách je veľmi dôležité. Pre nás je momentálne najväčšou výzvou automatizácia. So šafranom je veľa manuálnej práce a práve toto sa snažíme automatizovať.
Aké sú hlavné využitia šafranu, ktorý pestujete?
Využitia máme v troch hlavných sektoroch. Jeden z nich je kulinársky sektor, kde sa využíva vo francúzskej, španielskej a gréckej kuchyni alebo v arabskej a indickej. Druhým sektorom je kozmetika, kde sa používa do rôznych krémov alebo iných prípravkov, a posledným sektorom je farmácia. Tam sa používa do rôznych suplementov, kvapiek do očí alebo iných, nazvem to, liekov.
Môžete opísať svoj typický pracovný deň vo Veles Farming?
Typický deň vo Veles Farming je ťažké opísať, pretože každý deň je iný, ale príkladom takého typického dňa je, že ráno prídeme na farmu, skontrolujeme, či je všetko v poriadku, potom sa ide mimo farmy, robia sa klasické administratívne vecí alebo sú meetingy s právnikmi, s investormi, s rôznymi zákazníkmi alebo s partnermi, s ktorými spolupracujeme buď na vylepšovaní našej farmy, alebo všeobecne na jej rozvoji. A potom sa zasa kontroluje farma.
Aké cenné poznatky ste získali počas riadenia Veles Farming?
Najcennejším poznatkom je to, že všetko dobré istý čas trvá. Nechcem tým povedať, že nič, čo je rýchle, nie je dobré, ale nič, čo je rýchle, nemá takú hodnotu, ako keď človek niečo dlho buduje. Ani Rím sa nepostavil za deň, a tak to je aj s firmami. Dobré firmy trvá čas vybudovať, určité veci trvajú čas, aby sa naskladali na seba, takže si myslím, že toto je taký ten najdôležitejší poznatok, ktorý si viem odniesť – všetko trvá istý čas a netreba sa báť začať.
Aké sú vaše plány do budúcna? Máte v pláne rozširovať svoje pestovateľské aktivity?
Preberáme sklady naľavo a napravo od nás, chceme sa rozšíriť a postaviť ďalšiu farmu, ktorá by bola vylepšená o nové poznatky a iterácie. Veže, v ktorých šafran pestujeme, by boli napríklad posuvné a boli by tam určite implementované ďalšie levely automatizácie, ktorých dokončenie by malo byť niekedy koncom tohto roka. Po ich ukončení plánujeme expandovať aj na zahraničné trhy, pretože nám potom odpadá „labor cost“, (mzdové náklady) ktorý je pre nás momentálne hlavným nákladom. Potom vieme stavať farmy v podstate všade, kde sú miesta odberu.
Pozrite si naše reportážne video z návštevy Veles Farming a presvedčte sa na vlastné oči, ako sa dobrý nápad a vízia môže premeniť na úspešné podnikanie.